Witamina E – witaminą młodości

1. Znaczenie i zalety witaminy E w pielęgnacji skóry oraz kto powinien (i kto nie powinien) jej stosować.

Spośród wielu dostępnych składników do pielęgnacji skóry witamina E jest zdecydowanie jedną z najczęstszych. Znajduje się naturalnie w naszym ciele i niektórych pokarmach. A jeśli przyjrzysz się uważnie, prawdopodobnie znajdziesz ją w wielu produktach do pielęgnacji skóry już w swojej apteczce – w serum, kremach nawilżających, kremach pod oczy…

Być może próbowałeś nawet przyjmować witaminę E w postaci suplementów. Ale czym dokładnie jest witamina E i co może zrobić dla twojej skóry? Tutaj przedstawię w skrócie wszystkie rzeczy związane z witaminą E 😉

2. Co to jest witamina E?

Termin witamina E faktycznie odnosi się do grupy związków przeciwutleniających, które rozpuszczalne są w olejach. Istnieje około ośmiu różnych jej form, ale octan tokoferylu oraz tokoferol najczęściej spotykamy w produktach do pielęgnacji skóry.

Innymi słowy, chociaż technicznie występuje osiem form chemicznych, gdy zobaczysz „witaminę E” na opakowaniu do pielęgnacji skóry lub w suplemencie, prawie zawsze jest to tokoferol. Według National Institutes of Health (NIH) jest to jedyna forma witaminy E, która spełnia „wymagania ludzkie”. Jeśli więc widzisz termin „tokoferol” na liście składników swojego ulubionego serum lub kremu nawilżającego, oznacza to witaminę E.

3. Jak witamina E wpływa na skórę?

Miejscowo może być bardzo pomocna w leczeniu wielu schorzeń skóry oraz w jej naprawie. Pomaga w odbudowie komórkowej, wspiera gojenie blizn i oparzeń. Ale jak działa witamina E na skórze? Jaki jest mechanizm?

Szybkie przypomnienie, dlaczego przeciwutleniacze (tutaj mowa o witaminie E) są tak ważne dla naszego zdrowia, miejscowo i wewnętrznie: Zapobiegają uszkodzeniom oksydacyjnym komórek, pomagając w usuwaniu wolnych rodników („złych robocików”).

Atak wolnych rodników.

Wolne rodniki dążą do destabilizacji, są gotowe wyrwać elektron z wszystkiego, co znajdzie się na jego drodze, w tym z DNA, białek skóry, tkanek łącznych i błon komórkowych. Im więcej możesz „ugasić” wolnych rodników, tym lepiej Twoja skóra będzie chroniona.

Witamina E zwalcza wolne rodniki na skórze, które są wynikiem czynników środowiskowych, takich jak ekspozycja na słońce, zanieczyszczenie powietrza…

Ponadto ma działanie nawilżające i lecznicze, pomaga wzmocnić funkcję bariery skórnej,  jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym, więc może działać również kojąco.

4. Kto powinien stosować witaminę E na swojej skórze, a kto powinien jej unikać?

Witamina E zwykle nie jest wskazana dla skóry nadwrażliwej, bardzo tłustej lub skłonnej do trądziku. Chociaż jest to bardzo rzadkie, miejscowo witamina E może również działać jako alergen, powodując podrażnienie, swędzenie, a nawet wysypkę. Naukowcy wciąż nie są pewni, co powoduje, że niektóre osoby stają się na nią uczulone. Niektórzy dermatolodzy porównują to z alergią na orzechy ziemne (podczas analizy dokładnych składów tokoferoli zauważyłam, że zwykle są one „zabrudzone” olejem z orzechów arachidowych… więc może to ten olej uczula??)

Jednak dla zdecydowanej większości witamina E może przynieść ogromne korzyści dla skóry. Ponieważ witamina E jest rozpuszczalna w oleju (co oznacza, że ​​może być dostarczana przez lub jako olej), włączenie jej do rutynowej pielęgnacji skóry za pomocą olejków i substancji nawilżających jest jednym z najlepszych sposobów użycia tego składnika.

Kiedy witamina E jest łączona z witaminą C, są one jeszcze bardziej skuteczne jako partnerzy! Dlatego też wprowadzam je razem do moich kosmetyków.

Jeśli dopiero zaczynasz używać witaminy E lub Twoja skóra jest wrażliwa, wypróbuj ją najpierw na niewielkim kawałku skóry.

Dodaj komentarz