Nadmierne pocenie stóp występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet i częściej u młodszych niż u osób starszych.

Osoby, których stopy nadmiernie się pocą (w stopach jest aż 250 000 gruczołów potowych!), często mają również problemy z nadmierną potliwością dłoni. Według International Hyperhidrosis Society (Międzynarodowe Towarzystwo Nadpotliwości) 3 procent populacji dotkniętych jest tym problemem.

pocenie się stóp, pocenie stóp, biosoma stopy, podolog, co na stopy

Co powoduje pocenie się stóp?

Nadmierna potliwość stóp wydaje się być problemem dziedzicznym. Jeśli jest ona spowodowana chorobą, należy ją wyleczyć, zrzucić zbędne kilogramy, ograniczyć stres. Należy również uważać na spożywanie pikantnych potraw, nabiału (prawdopodobnie przyczyna nocnych potów), picie mocnej kawy i herbaty.

Jak objawia się nadmierne pocenie stóp?

Najbardziej oczywistym objawem nadmiernej potliwości są stopy, które nadmiernie się pocą. Niektórzy ludzie pocą się tak bardzo, że ich stopy mogą ślizgać się w butach.

Stopy mogą mieć białawy, mokry wygląd, są narażone na infekcje grzybiczne.

Osoby cierpiące na nadmierną potliwość mogą również odczuwać stres emocjonalny i martwić się nieprzyjemnym zapachem stóp. Lęk i izolacja związana z poceniem się może być szczególnie dotkliwa u nastolatków.

Zatem od czego zacząć?

Dobra higiena stóp jest niezbędna.

  • Codziennie myj stopy mydłem antybakteryjnym; pamiętaj, aby umyć dokładnie między palcami. Dokładnie osusz stopy.
  • Nałóż na stopy mąkę kukurydzianą, puder do stóp lub proszek przeciwgrzybiczy. Noś skarpety wykonane włókien naturalnych, które odprowadzają wilgoć ze stóp zamiast ją zatrzymywać. Dobrym pomysłem jest również zmiana skarpetek w ciągu dnia. Przechowuj dodatkową parę skarpet w szkole lub w pracy i zmieniaj skarpetki w połowie dnia.
  • Noś buty wykonane z oddychających materiałów.
  • W miarę możliwości chodź boso i uziemiaj się!

Kiedy odwiedzić podologa?

Jeśli twoje stopy nadmiernie się pocą, skontaktuj się z podologiem, który może pomóc w opanowaniu tego wstydliwego stanu. Pacjenci, którzy są dotknięci tym problemem, często zgłaszają również obawy dotyczące nadmiernego pocenia się w innych miejscach – na przykład pod pachami, na dłoniach lub na twarzy lub skórze głowy.

Diagnoza i leczenie

Najczęściej nadmierną potliwość stóp diagnozuje się na podstawie zgłoszenia objawów i specjalnego zbadania stóp. W gabinetach wykonuje się zabiegi tj,:

  • jonoforeza – zmniejsza ona aktywność gruczołów potowych przy pomocy prądu stałego. Zabiegi są bezbolesne. Stopy są zanurzone w wodzie, przez którą zostaje przepuszczony prąd. Jeden zabieg trwa ok. 20 min, wykonywany jest cyklicznie w ciągu 4 lub 6 tygodni. Początkowo od 2-3 razy w tygodniu, następnie do 1 raz w tygodniu. Seria zabiegów skutecznie zmniejsza problem.
  • toksyna botulinowa – polega na porażeniu zakończeń nerwowych, dezaktywujących działanie gruczołów potowych. Efekt utrzymuje się przez około 6-9 miesięcy.

Opcje leczenia są dostosowane do Twoich objawów. Antyperspiranty w kulce dostępne bez recepty lub na receptę można nakładać bezpośrednio na stopy. Zastrzyki z botoksu mogą tymczasowo kontrolować nadmierne pocenie się stóp (efekt utrzymuje się na ogół przez około sześć do dziewięciu miesięcy). Można stosować doustne leki na receptę, często antycholinergiczne. Ciężkie przypadki pocenia się stóp można leczyć zabiegiem chirurgicznym zwanym sympatektomią, który przerywa sygnały nerwowe, które mówią ciału o nadmiernym poceniu się.

Należy jednak pamiętać, że każda „dolegliwość” czy choroba jest spowodowana dysbalansem organizmu. Blokowanie receptorów, nakładanie antyperspirantów to tylko zabiegi maskujące, które nie rozwiązują przyczyny. Jeśli chcesz rozwiązać problem, to zdecydowanie należy się przyjrzeć swojemu stylowi życia, diecie i emocjom… W internecie jest sporo informacji, jak w naturalny sposób przywrócić równowagę organizmu. Powodzenia!

A jeśli już jesteś na naturalnej ścieżce powrotu do zdrowia to polecam Ci mój dezodorant naturalny, który nie blokuje gruczołów, a w naturalny sposób pomaga chłonąć wilgoć, zwalczać nieprzyjemny zapach jak również wspomoże Cię w przypadku leczenia grzybicy stóp!

pocenie stóp, pocenie się stóp, dezodorant do stop
Cieszę się, że dotrwałeś/dotrwałaś do końca! Możesz skorzystać ze specjalnego prezentu 🙂

Wpisując przy zamówieniu kod „dezodorant„, kupisz mój dezodorant naturalny z 10% zniżką!

Dodaj komentarz