Płyn micelarny a tonik? Poznaj prawdę!

Chcesz poznać różnicę między płynem micelarnym a tonikiem? Zaraz się wszystkiego dowiesz!

Widzimy walkę płynu micelarnego z tonikiem od dnia, w którym woda micelarna została wrzucona do naszego życia. Toniki w naszej rutynowej pielęgnacji skóry były używane już dawno temu. Ale chociaż większość z Was zna i używa je w swojej codziennej rutynie, to założę się, że niektórzy mogą nawet nie wiedzieć, dlaczego ich używamy i co robią dla naszej skóry.

Podobnie jest z płynami micelarnymi. Wszystkie są zachwalane przez blogerki kosmetyczne i wizażystki, ale czy wiesz, dlaczego „musisz” lub powinnaś je stosować?

Jeśli uważnie przeczytasz zalety obu produktów, z pewnością się już więcej nie pomylisz!

Płyn micelarny czy tonik? Co jest lepsze? Jaka jest różnica? Jeśli szukasz prostej odpowiedzi, mam na ten temat kilka ciekawych rzeczy do powiedzenia.

 Co to jest płyn micelarny?

Krótko mówiąc, płyn micelarny to produkt oczyszczający złożony z połączenia cząsteczek „tłuszczu” i wody, który pomaga pozbyć się wszystkiego na twarzy, w tym makijażu, brudu, zanieczyszczeń i filtrów przeciwsłonecznych. To zdrowa formuła, w której maleńkie cząsteczki, znane jako micele, są zawieszone w miękkiej wodzie, co pomaga rozbić makijaż (nawet wodoodporny), sebum, brud i wszelkie zanieczyszczenia z twarzy, pozostawiając ją „wypucowaną”.

Płyn micelarny zwykle nie zawiera alkoholu. Jest za to bardzo delikatny dla skóry. Nie musisz go spłukiwać i dlatego wszyscy, szybko go pokochali.

Co to jest tonik?

Tonik to zwykle drugi etap oczyszczania po oczyszczeniu twarzy tzw. „środkiem czyszczącym”. To połączenie wody i dobroczynnych dla skóry składników, takich jak przeciwutleniacze, kwasy czy gliceryna. Najważniejszą (lub jedyną) funkcją toniku przywrócenie odpowiedniego pH skóry po tym, jak środki myjące zaburzają naturalną równowagę i czynią ją zasadową.

Co więcej, tonik może pomóc usunąć wszelkie resztki brudu i bakterii po oczyszczeniu oraz może nawilżyć i spłukać skórę za pomocą innych składników pielęgnujących skórę.

 Jaki jest lepszy tonik czy woda micelarna?

Walka płynu micelarnego z tonikiem nie jest tak naprawdę porównywalna ze względu na różne przeznaczenie obu produktów. Woda micelarna jest super delikatnym środkiem myjącym, stosowanym do usuwania makijażu, brudu i sebum ze skóry, pozostawiając ją czystą i nawilżoną. Z drugiej strony tonik jest zawsze używany po oczyszczeniu, aby zrównoważyć poziom pH skóry. Czasami może być również używany do nawilżania i głębokiego oczyszczania, w zależności od innych składników, które zawiera.

Najwyraźniej woda micelarna jest uniwersalnym środkiem do mycia twarzy, demakijażu. Podczas gdy tonik oczyszcza tylko resztki brudu i bakterii po oczyszczeniu i przygotowuje skórę, aby umożliwić innym produktom pielęgnacyjnym penetrację głębiej i szybciej.

Krótko mówiąc, zarówno płyn micelarny, jak i tonik prawie tak samo oczyszczają skórę, ale woda micelarna jest lepsza niż tonik w usuwaniu makijażu. Jednak osoby z tłustą i skłonną do trądziku skórą powinny zawsze użyć toniku.

 Czy woda micelarna tonizuje skórę?

Wszystko zależy od tego, co zawiera taki płyn micelarny. Jeśli są w nim zawarte związki roślinne, kwasy czy oleje to tak, płyn ten będzie tonizować skórę, oczyszczać i ujędrniać. Oprócz tego, jak już wcześniej napisałam może przy okazji usunąć makijaż.

Czy możesz używać płynu micelarnego, jeśli nie stosujesz makijażu?

Oczywiście tak! Nawet jeśli nie nosisz makijażu lub nosisz bardzo mało makijażu, możesz użyć płynu micelarnego, aby usunąć cały tłuszcz, brud i zanieczyszczenia, które Twoja skóra przyciąga przez cały dzień.

Czy mogę użyć płynu micelarnego do usunięcia kremu przeciwsłonecznego?

Wiadomo, że woda micelarna usuwa każdy drobiazg z Twojej twarzy, w tym filtr przeciwsłoneczny. Maleńkie kropelki olejku, zwane micelami, zawieszone w miękkiej wodzie pomagają usunąć wszelkie zanieczyszczenia z twarzy, pozostawiając ją czystą i nawilżoną.

Czy muszę umyć twarz po wodzie micelarnej?

Wszystko zależy od składu Twojego płynu. Jeśli ma on naturalną formułę, nie zawiera perfum, barwników to nie musisz. Ale jeśli masz cerę tłustą lub trądzikową lub nosisz mocny makijaż, zaleca się mycie twarzy po płynie micelarnym, nawet jeśli producent pisze inaczej.

Czy nawilżać skórę po płynie micelarnym?

Szczerze mówiąc, nawet jeśli Twoja woda micelarna mówi, że nawilża skórę, to nawilżenie jest chwilowe. Tak, czy inaczej konieczne jest użycie kremu nawilżającego.

Ostatnie przemyślenia na temat płynu micelarnego vs toniku

Moim zdaniem oba produkty spełniają niemal te same funkcje. Jednak płyn micelarny lepiej oczyści skórę z makijażu a tonik przywróci pH Twojej skórze.

Każda skóra jest inna i każda z nas wie najlepiej co jej służy. Niemniej jednak cery trądzikowe, mimo, że używają płyn micelarny, to powinny jeszcze zaopatrzyć się w tonik.

Dziękuję, że dotrwałaś do końca 😉

Dodaj komentarz